• Forestilling

    28. april 2026

  • Varighed

    45 minutter inkl. samtale efter

Se spilledatoer

The Game

En interaktiv danseforestilling om angst

The Game er en interaktiv forestilling for børn og unge. Som spillebrikker i et kæmpe life-size brætspil, vil publikum bevæge sig på den store spilleplade sammen med forestillingens fire dansere. Sammen bliver de guidet igennem livets spil af game-masteren.

Inspireret af fortællinger fra børn og unge, tager `The Game´ udgangspunkt i præstations- og generel angst, som flere og flere børn og unge oplever. Publikum er fysisk medvirkende i selve forestillingen og vil få mulighed for at reflektere over forskellige former for pres og angst i en samtale efterfølgende. Publikum skal ikke danse, men opleve danse helt tæt på.                                                                                                              

Bemærk: forestillingen er for børn og unge fra 10 år, men bemærk at denne udgave spilles på engelsk. Du bliver guidet af game-masteren på engelsk og derfor anbefaler vi børn fra 12 år til denne version. Forældre og voksenvenner er meget velkomne – både på spillepladen og som tilskuer på stol ved siden af spillepladen.

Teateravisen skrev:
Og det er måske netop dér, at The Game konkret kan gøre en forskel. Både for dem, der mærker angsten – og for dem, der ikke selv lider af den, men som har brug for at forstå, hvad den går ud på hos de andre. Med dansen som det, der kan være med til at indgyde modet til at se andre i øjnene.

Du kan læse vores lærervejledning her:

Målgruppe: 10 til 13 år

  • Koreografi

    Bobbi Lo - Lava Markusson & Michael Tang

  • Musik og komposition

    Jonatan Lundeberg

  • Scenografi og kostume

    Åsa Gjerstad

  • Turné og prøveleder

    Christian From

  • Produktion

    Holstebro Dansekompagni

  • Trailer og fotos

    Søgaard Film

Medvirkende dansere fra Holstebro Dansekompagni

  • Photo of Carley Lund
    Carley Lund

    Carley Lund er fra en lille by i Vermont, USA. Hun afsluttede sin klassiske uddannelse under Stefania Nardi på Vermont Center for Dance Education samt fra Adelphi University; hvor hun modtog sin Bachelor of Fine Arts in Dance. Efter sin bachelor sluttede hun sig til det moderne repertoirekompagni, Boston Dance Theatre, fra 2020 til 2023.

    I oktober 2023 rejste hun til udlandet og blev en del af Holstebro Dansekompagni. 

    USA

    Hun/hende

    Følg Carley på Instagram her

  • Photo of Igea Noioso
    Igea Noioso

    Igea kommer fra Italien og begyndte at danse gennem balletteknik, før hun uddannede sig til moderne danser og dimitterede fra Trinity Laban konservatorium for musik og dans i London.

    Italien

    Hun/ Hende

    Følg Igea på Instagram her

  • Photo of George Burton
    George Burton

    George er fra Reading i Berkshire, England. Han begyndte at danse som 16-årrig i et ungdomskompagni, som han turnerede nationalt med.

    George dimitterede fra Northern School Of Contemporary Dance i Leeds med en førsteklasses æresgrad i 2022, hvor han arbejdede med koreografer som Mathieu Geffre, Akram Khan og Douglas Thorpe undervejs.

    For George er den glæde, det giver ham at danse, en følelse, som intet andet kan matche.

    England

    Han/Ham

  • Photo of Oksana Maslechko
    Oksana Maslechko

    Oksana Maslechko formed sine rødder som modern danser i Nelson, British Columbia i Canada. Oksana har danset adskellige dansestile, siden hun var 12 år gammel.

    I 2016 flyttede Oksana til Vancouver hvor hun startede sine studier på Lamondance.

    Canada

    Hun/ Hende